Паркетна дошка (Трьохшарова, двошарова) – підлогове покриття з натуральної (цілісної) деревини різних порід, яке поєднує в собі благородні якості штучного паркету та основні переваги ламінованих підлог, такі як: довговічність, теплоту, красу, простоту укладання (монтажу) та легкість у догляду.
Паркетна дошка проводиться шляхом склеювання двох (або трьох) деревних шарів з перетином напряму спила під прямим кутом відносно один до одного для зняття напруги. Зовнішній шар лакується або просочується олією у заводських умовах. На сьогоднішній день завдяки розвитку технологій і зростанню попиту на паркетну дошку з'явилося безліч різних варіантів її обробки. Найбільш поширені з них: брашування, вибілювання, тонування, старіння, пропарювання, термообробка, моріння. Від способу спила деревини насамперед залежать дизайн та зовнішній вигляд. Ціна паркетної дошки формується залежно від породи, сортності та смужності дерева робочого шару, а також від додаткових обробок. Елітною дошкою вважається односмугова паркетна дошка з європейських порід деревини (дуб, ясен, акація, бук, черешня) з обробкою та фаскою, а також з екзотичних порід (горіх американський, мербау, ятоба, ярра, іроко, сапелла, венге).
Будова паркетної дошки
Паркетна дошка є тришаровою конструкцією з натуральної деревини з взаємоперпендикулярним розташуванням шарів, кожен з яких виконує свою певну функцію. Нижній шар паркетної дошки зазвичай роблять із соснової, ялинової або березової фанери. Середній шар складається з планок деревини хвойних порід - сосни або ялинки. Причому ламелі середнього шару розташовані перпендикулярно до волокон деревини нижнього шару. Така конструкція робить паркетну дошку набагато міцнішою та стійкішою до змін температури та вологості. У середньому шарі розташовуються пази та гребені, необхідні для з'єднання паркетних дощок між собою в єдине ціле. Верхній шар паркетної дошки є тонким зрізом деревини цінних порід, як правило, товщина верхнього шару коливається в межах 3,5-4,0 мм. Саме цей шар відповідає за зовнішній вигляд і, головне, за довговічність паркетної дошки: чим він товстіший, тим більше шліфувань може витримати ця паркетна дошка.
У використанні паркетна дошка зносостійка і не вимагає особливого догляду, а з часом паркетна дошка стає ще більш самобутньою.
Паркетна дошка: асортимент
Асортимент паркетної дошки такий різноманітний, а сучасні методи обробки настільки високотехнологічні, що дають можливість підібрати натуральне покриття для підлоги не тільки в потрібній колірній гамі, але і відповідно до інтер'єру приміщення. Наприклад, відпарювання деревини робить колір натурального дерева більш насиченим, при цьому значно збільшується стійкість до негативних впливів довкілля. Після відбілювання паркетна дошка набуває холодного, світлого тону — відмінне рішення для мінімалізму. У свою чергу, ефект зістареної поверхні потрібен для надання паркетній дошці якоїсь історії. Стиль кантрі передбачає обробку підлоги спеціальною щіткою - так поверхня робиться ребристою, фактурною і, як не дивно, особливо міцною.
Підсумуємо: критерії вибору паркетної дошки
Вибираючи паркетну дошку для свого житла чи офісу, найкраще розглядати продукцію відомих виробників, щоб мати гарантії якості та довговічності даного матеріалу. Варіанти якісної паркетної дошки розрізняються не тільки породою дерева, що використовується для верхнього шару, але й селекцією (способом розпилу та укладання плашок у певний малюнок), а також заданим стилем обробки (старіння, кантрі-стиль, класичний та інші). Має значення і фінішне покриття – олія чи лак.